
Elevă olimpică la limba franceză cu care târgoviștenii și dâmbovițenii se pot mândri! Radu Anais Maria, elevă în clasa a VII –a B la Școala Gimnazială ,,Vasile Cîrlova’’ din Târgoviște a reușit să se claseze pe LOCUL I la Olimpiada Națională de Limba Franceză, eveniment care a avut loc în perioada 22-26 aprilie 2025 în municipiul Ploiești. Anais a obținut un punctaj extraordinar, de 99,50 de puncte din 100, rezultat care a propulsat-o direct pe podium, pe locul I. Chiar dacă este pasionată de limba franceză, Radu Anais Maria este eleva de nota 10 a Școlii Gimnaziale ,,Vasile Cârlova’’ Târgoviște, reușind să obțină timp de 2 ani la rând premiul de excelență, cu 10 pe linie.

Anais nu este singura olimpică din familie! Fratele său, Radu Alexandre, elev în clasa a IX –a la Colegiul Național Constantin Carabella din Târgoviște, a obținut, la rândul său, mențiune la Olimpiada Națională de Limba Franceză de anul acesta de la Ploiești, însă anul trecut Alexandre a fost cel care a câștigat locul I la Olimpiada Națională de Limba Franceză pe când era elev al Școlii Gimnaziale ,,Vasile Cârlova’’ Târgoviște. Cea care i-a îndrumat pe frații Radu și le-a cizelat pasiunea pentru limba franceză a fost profesoara lor de limba franceză de la Școala ,,Vasile Cârlova’’ Târgoviște, Alexandra Savu, un dascăl dedicat profesiei, apreciat și iubit de elevi. Felicitări elevilor câștigători, profesorilor, părinților, dar și bunicilor!











