vineri, iunie 26, 2026

Publicitate

Un nou val de căldură va da bătăi de cap dâmbovițenilor!

Must read

Valul de căldură revine de astăzi, 24 august, în județul Dâmbovița și se va menține până sâmbătă, 27 august.

Conform atenționării meteorologice, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Pe arii restrânse va fi caniculă, temperaturile maxime se vor situa între 32 și 36 de grade, iar cele minime nu vor coborî sub 18…21 de grade.

Cum să faceți faţă căldurii?

-efectuaţi deplasări în primele ore ale dimineţii sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul;

-evitaţi aglomeraţiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11.00-18.00;

-păstraţi legătura cu persoanele în vârstă din familia dumneavoastră, interesați-vă de starea de sănătate a acestora şi oferiţi-le asistenţă la nevoie;

-nu lăsaţi copiii sau animalele de companie singuri/singure în autoturisme;

-beți suficientă apă pentru a vă hidrata;

-purtaţi pălării de soare, haine lejere de culori deschise;

-evitați expunerea prelungită la soare;

-consumaţi fructe și legume proaspete.

Intrați pe Platforma Națională de Pregătire pentru Situații de Urgență „FII pregătit” şi consultați ghidurile din rubrica „Fenomene meteo extreme”. (https://fiipregatit.ro/ghid/canicula/)

ISU Dâmbovița

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Publicitate -spot_img

Latest article