Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan a participat la Gala Smart City Industry Awards 2022, ediția cu numărul 6, cel mai important eveniment al industriei Smart City din România! Manifestarea a avut loc la Palatul Parlamentului și s-a desfășurat sub Înaltul Patronaj al Ministerului Apărării Naționale. Au fost premiate cele mai performante proiecte și s-au purtat discuții despre viitorul comunităților locale, atât a celor din mediul urban, cât și din mediul rural.
,,Am participat la gala Smart City Industry Awards, edicția a VI-a. Comunitățile inteligente nu mai reprezintă o idee a viitorului! Smart City este despre prezent, despre capacitatea noastră de a implementa, în mod obligatoriu, pașii pentru o comunitate care să țină pasul cu vremurile:
– Guvernare Inteligentă;
-Economia Smart;
-Mobilitate Smart;
-Mediu Smart;
-Cetățeni Smart;
-Smart Living.
Consiliul Judeţean Dâmboviţa a făcut pași importanți în ceea ce privește implementarea acestui concept:
-Avem aprobat spre finanțare proiectul de digitalizare a activității Consiliului Judeţean, proiect care va duce la dispariția dosarului cu șină!
-Am început colectarea selectivă a deșeurilor în județul Dâmbovița și pregătim un proiect de 90.000.000 de euro pentru „Sistemul de management integrat al deșeurilor din județul Dâmbovița”.
-Investim în sistemul de sănătate dâmbovițean, în sistemul rutier și în mobilitate.
Cu siguranță, în viitorul apropiat, cel puțin o comunitate locală dâmbovițeană va fi premiată în cadrul unei astfel de gale’’, a menționat președintele CJD, Corneliu Ștefan.












