Intervenție în premieră la Spitalul Județean de Urgență Târgoviște! Dr. Toni Ovidiu Mihai, medic specialist la Compartimentul Cardiologie Intervențională – Angiografie Cardiovasculară a efectuat astăzi împreună cu Dr. Lucian Câlmâc, pentru prima dată, proceduri complexe de cardiologie intervențională la Spitalul Județean de Urgență Târgoviște. Sub îndrumarea medicului Lucian Câlmâc de la Spitalul Clinic de Urgență București, au fost realizate intervenții de înaltă dificultate, care marchează un moment important pentru cardiologia intervențională din județul Dâmbovița.
,,Pentru aceste proceduri au fost utilizate, în premieră, tehnologii moderne de imagistică intravasculară – IVUS (intravascular ultrasound) și OCT (optical coherence tomography) – care permit o evaluare detaliată și precisă a vaselor de sânge din interior.
Totodată, au fost aplicate tehnici avansate de dezobstrucție coronariană, precum rotablația, esențială în tratarea leziunilor coronariene calcificate, acolo unde metodele convenționale nu sunt eficiente.
Această zi marchează un progres semnificativ în accesul pacienților din Târgoviște la proceduri moderne, sigure și eficiente, realizate aproape de casă, în condiții de excelență profesională’’, a transmis dr. Toni Ovidiu Mihai, medic specialist Compartimentul Cardiologie Intervențională – Angiografie Cardiovasculară.










