Protestele extreme aduc majorări salariale! Au demonstrat acest lucru salariații din Ministerul de Finanțe și cei din Casele de Asigurări de Sănătate care au amenințat cu blocarea sistemelor respective! Acum se poartă negocieri cu funcționarii din Casele de Pensii și cu cei din Direcțiile de Sănătate Publică, pentru încetarea protestelor! Degeaba încearcă autoritățile să stingă un foc, pentru că imediat izbucnește altul… Începând de săptămâna aceasta, polițiștii anunță proteste în București, la sediile Guvernului, MAI, Ministerului Finanțelor și Ministerului Muncii, împotriva politicilor fiscal-bugetare discriminatorii și ineficiente, prin care actuala coaliție de guvernare amână acordarea unor drepturi restante și ignoră revendicările pentru 2024.
Sindicaliștii din poliție acuză Guvernul că sfidează în continuare Sistemul de Ordine Publică și familia bugetară ocupațională respectivă. Argumentele invocate de polițiști pentru ieșirea în stradă sunt: – aplicarea, în integralitate, a Legii-cadru a salarizării 153/2017, respectiv acordarea sporurilor și indemnizațiilor la valorile salariale din iunie 2023, și nu la cele aflate acum în plată, care sunt mult mai mici; (familia ocupațională bugetară Apărare, Ordine Publică și Securitate Națională a fost discriminată, în ultimii ani, din punct de vedere salarial, prin tot felul de OUG, care au impus prorogări, respectiv neaplicarea, la termenele prevăzute, a Legii-cadru 153/2017, Anexele nr. VI și VIII, care privesc polițiștii, militarii și personalul contractual din SAOPSN); – includerea în bugetul public aferent anului 2024 a sumelor pentru plata personalului MAI care va fi implicat în cele două scrutine de alegeri de anul viitor, similar membrilor birourilor electorale de circumscripție; – actualizarea salariilor, de la 1 ianuarie 2024, în raport cu indicele de inflație stabilit oficial de către INS, dar și cu prețurile principalelor produse de consum și ale utilităților (minim 13,8%); – actualizarea salariului de grad în raport cu salariul minim pe economie, stabilit prin HG, nu cu valorile de referință actuale, diminuate și discriminatorii față de alte categorii bugetare; – asigurarea protecției juridice a polițistului, prin modificarea legislației, în sensul incriminării mai drastice a faptelor de ultraj (arest preventiv și închisoare cu executare pentru făptuitori, fără alternative sancționatorii); – modernizarea Statutului polițistului (actualul datează din 2002) și adoptarea unui Ghid al carierei în profesia de polițist, în concordanță cu realitățile actuale; – actualizarea normei de hrană (pentru polițiști și PC) și a normei de echipare, în raport cu statisticile oficiale ale INS și cu prevederile legale în domeniu; – actualizarea sporului pentru suprasolicitare neuropsihică acordat polițistilor judiciariști / beneficiarilor din MAI, la nivelul maxim prevăzut de Lg. 153/2017, și nu la valoarea minimă, aflată în plată; – actualizarea, la prețul pieței, a compensației pentru chirie, care se plătește și în prezent la cuantumul stabilit în urmă cu 14 ani (2009); – indexarea pensiilor militare de stat conform celor din sistemul de pensii publice; – obținerea dreptului constituțional la grevă pentru polițiști, deoarece actualele pârghii de luptă sindicală sunt insuficiente pentru categoria profesională, avantajând forul legislativ, MAI și Guvernul. (…)
,,Vă informăm că, în situația în care revendicările noastre nu vor fi luate în seamă, ne rezervăm dreptul de a organiza acțiuni de protest, respectând litera legii, cu strictețe, fără efectuarea de ore suplimentare din partea funcționarilor publici cu statut special – polițiști din MAI/Poliția Română/Poliția de Frontieră/Imigrări, Pașapoarte ș.a. -, care vor soluționa prioritar doar urgențele și apelurile la 112, inclusiv în perioada apropiată, a Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, când concetățenii din diaspora urmează să revină în țară sau să se deplaseze peste graniță, în scop turistic. De asemenea, în cazul în care nu se vor găsi soluții, pentru solicitările noastre legitime, având în vedere faptul că Poliția este entitatea care poate asigura echidistant, imparțial, obiectiv și eficient paza secțiilor de votare, vă informăm că vom boicota cele 4 sesiuni de alegeri din 2024, ADICĂ IN ANUL URMĂTOR NU VOM ASIGURA PAZA/ORDINEA/SIGURANȚA PUBLICĂ LA ALEGERILE EUROPARLAMENTARE, LOCALE, PARLAMENTARE SI PREZIDENTIALE!”. Domnilor guvernanți, domnilor parlamentari, nu uitați: dacă strada nu va fi ocupată de polițiști, va fi ocupată de infractori!’’, se arată în comunicatul de presă al SNPPC care ne-a fost transmis de liderul de sindicat al polițiștilor dâmbovițeni, Florin Bălan. Potrivit acestuia, colegii săi susțin acțiunile de protest de la nivel național și se pregătesc să participe la ele.








