Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan a participat, la Bruxelles, la cea de-a 166-a sesiune plenară a Comitetului European al Regiunilor. Au fost abordate teme de importanță majoră pentru viitorul Uniunii Europene și al tuturor regiunilor din UE.
,,Am luat parte la dezbateri privind: provocările și oportunitățile referitoare la forța de muncă din domeniul sănătății, sprijinirea fermierilor în lanțul agroalimentar, viitorul buget al Uniunii Europene, prioritățile Comitetului pentru perioada 2025–2030 și procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.
Pentru ca politicile europene să aibă impact, ele trebuie să ajungă acolo unde contează cel mai mult: în comunități. Dâmbovița face deja pași concreți în această direcție și este hotărâtă să transforme ideile europene în soluții locale, adaptate la nevoile reale ale oamenilor din județul nostru’’, a transmis președintele CJD, Corneliu Ștefan.










