marți, februarie 10, 2026

Deputatul USR, Daniel Blaga, solidaritate cu Emilia Șercan: ,,Jurnaliștii au tot dreptul să lanseze investigații asupra oamenilor din jurul Puterii’’!

Must read

Deputatul USR Dâmbovița, Daniel Blaga sare în apărarea jurnalistei Emilia Șercan care și-a atras furia social democraților după ce a susținut că mai mult de jumătate din teza de doctorat în Drept a ministrului Justiției, Radu Marinescu, a fost plagiată. Parlamentarul dâmbovițean spune că jurnaliștii au tot dreptul să lanseze investigații asupra oamenilor din jurul Puterii.

Despre ministrul Justiției, deputatul Daniel Blaga menționează că acesta, ca om care cunoaște foarte bine legea, poate să se apere și să-și demonstreze nevinovăția. De asemenea, liderul USR Dâmbovița a ținut să amintească faptul că jurnalista Emilia Șercan s-a mai confruntat cu o situație similară, atunci când cel acuzat de plagiat a fost chiar fostul premier Nicolae Ciucă.

,,În orice democrație reală, o persoană acuzată de furt are dreptul să se apere. Ce facem însă atunci când apărarea reprezintă un atac virulent asupra acuzatorului și când acesta este un jurnalist reputat, fără interese ascunse?

Nu cunosc mecanismele de identificare fără echivoc ale unui plagiat însă știu că jurnaliștii au tot dreptul să lanseze investigații asupra oamenilor din jurul Puterii.

Nu ar trebui să conteze nici perioada și nici motivația ci doar faptele și probele. Atât.

Atacul în haită al PSD împotriva jurnalistei Emilia Șercan nu face astfel decât să amintească de kompromatul lansat împotriva aceleiași doamne de către premierul de tristă amintire Ciucă – și-ar trebui astfel să se oprească acum.

Ministrul Justiției cunoaște legea, sunt convins, și poate astfel să se apere în baza ei, dacă consideră că a fost nedreptățit și că nu și-a copiat doctoratul. În caz contrar, de minimum bun simț ar fi să existe consecințe.

Până atunci însă, o poziție fermă a PSD și a liderilor săi, cum că respinge orice tentativă de linșaj asupra unui jurnalist care își face pur și simplu meseria, e imperativ.

E în regulă să nu ne placă anumiți oameni de presă. E de neacceptat însă să (ne) facem singuri dreptate; iar atacul fără a adresa răspunsul la întrebarea „ a furat sau nu a furat?” chiar nu-i ajută deloc pe social democrați…’’, a transmis deputatul USR Dâmbovița, Daniel Blaga.

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article