joi, iunie 25, 2026

Publicitate

Aparatură nouă la Spitalul Județean de Urgență Târgoviște! Consilierii județeni au aprobat astăzi achiziția unor echipamente de ultimă generație!

Must read

Veste bună pentru sistemul medical dâmbovițean și pentru pacienți! Dintre cele 35 de puncte care s-au aflat astăzi pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Județean Dâmbovița, care au fost adoptate fără probleme de aleșii județeni, trei s-au referit la Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, respectiv la investițiile în aparatură medicală și dispozitive medicale care urmează să fie achiziționate pentru cea mai importantă unitate spitalicească din județ. Silviana Marin, managerul SJUT a prezentat în fața consilierilor județeni conținutul celor trei proiecte de hotărâre prin care Spitalul Județean de Urgență Târgoviște va fi dotat cu aparatură medicală de ultimă generație. Prin acest demers,  calitatea actului medical va crește considerabil.

,,Aparatură nouă pentru Spitalul Județean de Urgență Târgoviște! Continuăm investițiile în infrastructura medicală din Dâmbovița, pentru ca pacienții să beneficieze de îngrijiri medicale rapide și eficiente. În ședința de astăzi a Consiliului Județean Dâmbovița a fost aprobată achiziția unor echipamente medicale de ultimă generație, esențiale pentru intervenții de urgență și diagnostic precis.

Ce urmează să achiziționăm: -Computer tomograf pentru Unitatea de Primiri Urgențe – valoare estimată: 3.100.000 lei; -Videobronhoscop pentru Cabinetul de Bronhoscopie – valoare estimată: 100.000 lei; -Sistem digital de radiografie cu braț mobil pentru UPU – valoare estimată: 700.000 lei; -Aparat ablație percutanată cu microunde destinat Secției Gastroenterologie – valoare estimată: 100.000 lei; -ECO endoscop pentru Secția Gastroenterologie – valoare estimată: 380.000 lei.

Investim în sănătate pentru că fiecare minut contează, mai ales în situații de urgență. Ne dorim ca toți dâmbovițenii să aibă acces la investigații, tratamente și condiții medicale cât mai bune, aici, în județul nostru’’, a transmis președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.

 

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article