Alexandru Oprea este de astăzi noul director general al Uzinei Automecanica Moreni! Liderul de sindicat de la Automecanica Moreni, Constantin Bucuroiu salută numirea, dar anunță că misiunea noului director nu este una deloc ușoară pentru că societatea în momentul de față nu mai are nici comenzi civile și nici militare. Rămâne de văzut cât timp va rezista Alexandru Oprea la conducerea uzinei, dată fiind situația dificilă a fabricii generată de lipsa contractelor și comenzilor, dar și de contextul actual… cu o criză economică la orizont.
,,După 3 luni de așteptare a evaluării AMEPIP (Agenția pentru Monitorizare și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice) astăzi Alexandru Oprea a fost numit director la Automecanica Moreni. Eu de la începutul începutului am avut o discuție cu dumnealui, i-am spus că nu am nimic împotrivă și va avea tot sprijinul din partea mea. Astăzi a solicitat încă o discuție, înainte de a veni numirea, mi-a spus câteva dintre gândurile pe care le are vizavi de Automecanica Moreni, sunt întru totul de acord cu punctul de vedere și modul de viziune.
I-am spus că îl sprijin oricând, oricum, fără probleme. I-am spus și eu că a picat într-un moment foarte prost pentru că societatea în momentul de față nu mai are comenzi civile de nicio culoare, și nici militare. Vine sfârșitul de an, când trebuie să se plătească salarii, prime, vor urma după aceea cel puțin 3 luni în care lucrurile vor fi foarte tulburi… E foarte greu pentru el’’, a declarat astăzi liderul de sindicat de la Uzina Automecanica Moreni, Constantin Bucuroiu.








