miercuri, iunie 24, 2026

Publicitate

„Ziua Porţilor Deschise” – o acțiune dedicată celebrării a 175 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Must read

Peste 250 de elevi și preșcolari, însoțiți de părinți și cadre didactice de la unități școlare din municipiul Târgoviște, au răspuns invitației Inspectoratului de Jandarmi Județean Dâmbovița, iar astăzi 3 aprilie a.c., au pășit pentru prima dată într-o unitate militară.

Timizi la prima vedere, copiii nu au stat prea mult timp deoparte și, animați de curiozitatea specifică vârstei, au adresat întrebări și au probat o parte din echipamentul pe care îl folosesc jandarmii în misiunile speciale și de asigurare a ordinii publice.

Aceștia au vizitat atelierele cu echipamentele folosite de jandarmii montani în misiuni de salvare, materialele specifice de protecție și intervenție, uniforma militară, mijloacele auto și au fost încântați de exercițiile demonstrative de autoapărare, cu câinii de serviciu și de intervenție antiteroristă.

Întreaga activitate a avut ca scop familiarizarea tuturor participanților cu privire la rolul, atribuțiile și misiunile jandarmilor dâmbovițeni.

 

Informare, Relații Publice şi cu Publicul

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article