Începând de duminică, 30 martie 2025, Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște trece la programul de vară.
Vă invităm să vizitați muzeele aflate în administrarea noastră – pentru recreere, dar și pentru a descoperi multiplele aspecte ale trecutului și prezentului în plină transformare, oglindite deopotrivă într-o largă varietate de exponate, puse în valoare în expozițiile permanente și temporare găzduite.
Programul va fi următorul:
– Ansamblul Monumental „Curtea Domnească”, Ansamblul Brâncovenesc Potlogi:
Marți – duminică: 9:00 – 18:30; ultimul bilet va fi eliberat la ora 18:00.
Luni: ÎNCHIS
– Muzeul de Artă, Muzeul de Istorie, Muzeul Evoluției Omului și Tehnologiei în Paleolitic, Muzeul „Casa Romanței”, Muzeul „Vasile Blendea”, Casa-Atelier „Gheorghe Petrașcu”, Muzeul Scriitorilor Dâmbovițeni:
Marți – duminică: 9.00 – 17:00; ultimul bilet va fi eliberat la ora 16:30.
Luni: ÎNCHIS
Casa-Atelier „Gabriel Popescu” din localitatea Vulcana-Pandele, Muzeul Etnografic „Dumitru Ulieru” Pietroşiţa:
Marţi – duminică: 8.00 – 16:00; ultimul bilet va fi eliberat la ora 15:30.
Luni: ÎNCHIS
– Casa Memorială „Ion Luca Caragiale”, Muzeul de Etnografie Pucioasa:
Miercuri – duminică: 8:00 – 16:00; ultimul bilet va fi eliberat la ora 15:30.
Luni, marți, primul și al treilea weekend din fiecare lună: ÎNCHIS
Vă așteptăm cu drag!
Compartimentul Imagine, Relații Externe, Consiliul Județean Dâmbovița








