163 DE ANI DE MEDICINĂ MILITARĂ ROMÂNEASCĂ
La data de 21 August 1862, printr-un înalt decret domnesc, au fost înființate Corpul ofițerilor sanitari ai armatei și Direcția Generală a Serviciului Sanitar Român. S-a constituit astfel organismul specializat pentru asigurarea păstrării sănătății efectivelor armatei române.
Încă de la începuturile ei, medicina militară a beneficiat de profesionalismul și calitățile generalului de divizie medic dr. Carol Davila, care la acea vreme era inspector general al serviciului sanitar al armatei, director al Școlii de Medicină (întemeietorul învățământului medico-militar și medical superior din țara noastră), inspector al adminstrației centrale sanitare al spitalelor.
Începuturile medicinei militare au fost legate de strălucita imagine a generalului de divizie dr. Carol Davila, inspectorul general al serviciului sanitar al armatei, director al Școlii de Medicină, actuala Universitate de medicină și farmacie din București care îi poartă numele, fiind considerat întemeietorul învățământului medical superior din țara noastră, în plus inspector al adminstrației centrale sanitare a spitalelor.
Elaborarea „Instrucțiunilor pentru funcționarea ambulanțelor” și a „Deciziei relative la serviciul ambulanțelor în armată”, precum și promulgarea, prin Înaltul Decret nr. 1125/15.04.1882, a „Legii pentru organizarea Serviciului Sanitar al Armatei” a creat cadrul normativ de funcționare a serviciului sanitar militar, condus de o direcție specializată existentă în cadrul Ministerului de Război. Medicii militari de toate specialitățile au devenit, în timp, personalități recunoscute de lumea medicală pe plan intern și internațional.
Gen. Prof. Dr. Carol Davila pune bazele serviciului medical al armatei, din dorința de a participa la limitarea efectelor epidemiilor de tuberculoza, holera, dizenterie, tuberculoza sau febra tifoida în contextul conflictelor armate ale vremii.
Pe 21 august se sărbătorește ziua Medicinei Militare. Astfel Romania intra în rândul select al unor țări ca Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Germania, Franța, Italia, Turcia, state cu tradiție în medicina militară.
După 1989 Medicina Militara românească se remarcă prin participarea cu spitale militare de campanie în cadrul forțelor de menținere a păcii din diferite teatre de operațiuni din lume.
În prezent instituția care guvernează organizarea medico-militara este reprezentata de Direcția Medicala din cadrul Ministerului Apărărării Naționale.
Medicii militari sunt ofițeri ai Armatei Romane având responsabilități și beneficii caracteristice statutului militar desfășurându-și activitatea medico-militară în unități și spitale ale Ministerului Apărării.
LA MULTI, FRUMOȘI ȘI SĂNĂTOȘI ANI !










