Târgoviștea s-a dezvoltat și se dezvoltă în continuare cu ajutorul fondurilor europene, dar și a celor guvernamentale atrase pe diverse proiecte pregătite de autoritățile locale! Primarul orașului, Daniel Cristian Stan a anunțat în urmă cu puțin timp că valoarea contractelor de finanțare în derulare în acest moment în municipiul Târgoviște a ajuns la aproape 100.000.000 euro, iar procesul de absorbție de fonduri nerambursabile este în plină desfășurare.

,, Cifrele vorbesc de la sine! Acești bani se transformă în proiecte concrete, menite să ne îmbunătățească viața. Vorbim de școli și grădinițe moderne, transport public eficient, parcuri noi, digitalizare, reabilitarea și anveloparea termică a blocurilor, iluminat public modern, străzi reabilitate, extinderea sistemelor de canalizare, etc! Valoarea sumelor atrase depășește de aproape 10 ori bugetul anual al municipiului din taxe și impozite!’’, a transmis primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.











