Deputatul USR Dâmbovița, Daniel Blaga, consideră normală și oportună măsura luată de ministra USR, Oana Țoiu, care a decis retragerea statutului de „utilitate publică” pentru Asociația de Drept Internațional și Relații Internaționale (ADIRI), organizație coordonată de fostul premier Adrian Năstase. Deputatul Daniel Blaga susține că măsura a fost luată după ce asociația nu și-a respectat, timp de șapte ani, obligațiile prevăzute de lege, printre care publicarea rapoartelor de activitate și a situațiilor financiare. Deputatul USR a subliniat că statutul de utilitate publică trebuie să fie acordat și menținut doar în condițiile respectării normelor de transparență și responsabilitate.
,,Ministra USR Oana Țoiu a decis retragerea statutului de „utilitate publică” pentru A.D.I.R.I., asociație condusă de Adrian Năstase, care nu mai respectă de 7 ani obligațiile prevăzute de lege.
Concret:
-nu a publicat rapoartele de activitate
-nu a publicat situațiile financiare anuale
-nu a respectat criteriile necesare pentru păstrarea acestui statut
Timp de 7 ani la rând! Statutul de utilitate publică nu este un privilegiu pe viață și nici o recompensă permanentă pentru foștii oameni puternici ai sistemului. În România normală, regulile trebuie să fie aceleași pentru toți. Asta înseamnă reformă reală: fără excepții, fără relații, fără privilegii păstrate la nesfârșit. Felicitări, Oana Țoiu, pentru curajul de a pune legea deasupra relațiilor și privilegiilor’’, a transmis deputatul USR Dâmbovița, Daniel Blaga.










