miercuri, iunie 24, 2026

Publicitate

Sindicaliștii din industria de apărare și-au strigat nemulțumirile în fața Ministerului Economiei! Luni, 17 noiembrie, ministrul Radu Miruță îi așteaptă pe protestatari la discuții!

Must read

Astăzi, joi, 13 noiembrie 2025, între orele 11.00-13.00, sindicaliștii din industria de apărare au protestat în fața Ministerului Economiei din cauza problemelor grave cu care se confruntă unele dintre societățile din industria de profil. Principalele  neajunsuri semnalate de liderul de sindicat de la Uzina Automecanica Moreni, Constantin Bucuroiu, președintele Alianței Sindicatelor din Industria de Apărare,  Aeronautică și Navală (ASIAAN) sunt lipsa de comenzi la societățile UM Sadu, Automecanica Moreni, Metrom Brașov, Electromecanica Ploiești, UM Reșița, Șantierul Naval Deman Mangalia, dar și lipsa de componente, pulberi, capse pentru comenzile de muniție.

O altă nemulțumire invocată de sindicaliști este lipsa unui dialog constructiv între ministrului Economiei și sindicatele din domeniu. La momentul protestului, ministrul Economiei, Radu Miruță nu se afla în minister fiind plecat la exercițiul NATO de la Cincu… În lipsa acestuia, sindicaliștii au discutat cu  șefa de cabinet a ministrului și cu secretara generală de la Ministerul Economiei. La inițiativa Ministrului Economiei, Radu Miruță, s-a căzut de acord ca luni, 17 noiembrie 2025, să aibă loc întâlnirea dintre liderii de sindicat din industria de apărare și ministrul Economiei.

,,Nu a fost un protest împotriva măsurilor de reformare pe care vrea ministrul Miruță să le ia. Sunt probleme de lipsă de contracte și comenzi, problema lipsei de capse pentru Mija, o societate cu mulți bani aduși la bugetul statului, de lipsa de pulberi la fabricile de armament de la Sadu, Plopeni, de șantierul naval de la Mangalia. Am căzut de acord să rămână valabilă întâlnirea de luni, 17 noiembrie, cu ministrul Economiei, nu contează ora sau ziua. Noi vom fi prezenți pentru că este vorba de viitorul salariaților noștri. Noi ne-am făcut treaba, am arătat că suntem hotărâți, am arătat că dacă nu există dialog între minister și noi, avem măsurile noastre pe care le vom aplica. Sper să avem o întâlnire luni și să găsim soluții.

Uitați ce se întâmplă la Dâmbovița. Avem Automecanica Moreni fără niciun contract, fără nicio comandă, avem Uzina Mecanică Mija, cea mai profitabilă din industria de apărare, care în momentul de față are o situație complicată datorită lipsei capselor, pentru că noi în România nu am fost în stare să facem ceea ce trebuie. Nu știu cât i-ar fi trebuit României să facă o fabrică de capse, nu știu cât i-ar fi trebuit României să avem deja fabrica de pulberi.. . Lucrurile acestea trebuie îndreptate repede…

Vorbim de 16 miliarde care trebuie să vină dar nu spunem ceea ce trebuie spus. În momentul de față România este moartă pe programul SAFE. Eu cred că din banii aceștia nu ne vom alege decât cu un plus de porțiuni de autostradă spre Moldova, atât, iar pe linie de apărare va fi câte o fărâmă la fabricile private. Dacă era un minister conștient de ceea ce trebuie să facă, atunci umblau în altă parte, la asocierea între firme private și firme de stat în așa fel încât să participe împreună la programe serioase…’’, ne-a declarat liderul de sindicat de la Uzina Automecanica Moreni, Constantin Bucuroiu, președinte ASIAAN.

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article