duminică, iunie 28, 2026

Publicitate

Un centru de îngrijiri paliative va fi construit la Gura Ocniței și va funcționa în subordinea Spitalului Județean! Contractul de finanțare a fost semnat astăzi de președintele CJD!

Must read

Încă o investiție importantă urmează să se materializeze în sistemul de sănătate dâmbovițean! Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan a semnat astăzi contractul de finanțare pentru un nou proiect dedicat îngrijirii pacienților aflați în suferință: “Construcție și dotare Centru de îngrijiri paliative Gura Ocniței”. Potrivit reprezentantului CJD,  proiectul are o   valoare de peste 19.670.000 lei și este finanțat din fonduri europene prin Programul de Sănătate – Investiții în infrastructura unităților care furnizează servicii de paliație.

,,Concret, Centrul de îngrijiri paliative va fi construit pe un teren de 75.017 mp și va funcționa în cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgoviște. Noua clădire (P+1), cu o suprafață totală de 2.230 mp, va oferi condiții moderne pentru pacienți și personalul medical:

-28 de saloane, fiecare cu baie proprie;

-cabinete medicale și psihologice;

-spații pentru tratamente, consiliere și socializare;

-echipamente medicale și IT de ultimă generație.

Prin această investiție, vom asigura servicii de îngrijiri paliative adaptate nevoilor reale ale dâmbovițenilor. Este un proiect care pune grija pentru pacienți pe primul loc și aduce speranță celor aflați în momente dificile’’, a transmis președintele CJD, Corneliu Ștefan.

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article