miercuri, iunie 24, 2026

Publicitate

Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, gazdă pentru românii de pretutindeni

Must read

Începând cu data de 1 iulie 2025, Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, este parte activă în programul de tabere ARC, destinat elevilor, studenților și tinerilor români din afara granițelor țării.

În cadrul acestor tabere, organizate de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, peste 400 de participanți au vizitat Muzeul de Istorie din Târgoviște, Muzeul Evoluției Omului și Tehnologiei în Paleolitic, Muzeul Tiparului și al Cărții Vechi Românești, Ansamblul Monumental „Curtea Domnească” Târgoviște și Peștera lalomiței.

Prin vizitarea acestor muzee, participanții au realizat o incursiune în istoria, cultura și patrimoniul natural al județului Dâmbovița.

Obiectivul principal al programului este acela de a contribui la dezvoltarea abilităților de comunicare în limba română, aprofundarea cunoștinţelor de istorie, cultură și civilizație românească, precum și la întărirea legăturilor cu România.

Compartimentul Imagine, Relații Externe, Consiliul Județean Dâmbovița

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article