S-a tras cortina peste ediția a XI-a a Festivalului Concurs Național ,,Ion Dolănescu’’, organizat de Consiliul Judeţean Dâmboviţa, prin Centrul Judeţean de Cultură Dâmboviţa, alături de Fundaţia Culturală „Ion Dolănescu”! Festivalul are ca obiective cinstirea memoriei ilustrului artist Ion Dolănescu și descoperirea și promovarea tinerelor talente artistice. În cadrul Galei Laureaților au fost desemnați câștigătorii anului 2025.





Aceștia sunt:
TROFEUL FESTIVALULUI – Bălăreanu Alexandra-Nicoleta, 19 ani, comuna Chiajna, județul Ilfov;
Premiul I – Popescu Simina-Maria, 20 ani, comuna Turcinești, județul Gorj;
Premiul II – Țîrdea Ștefan-Bogdan, 26 ani, comuna Pipirig, județul Neamț;
Premiul III – Moisă Grigorie, 17 ani, municipiul Galați, județul Galați;
Premiul special al Consiliului Județean Dâmbovița – Popescu Simona-Florentina, 17 ani, municipiul Slatina, județul Olt;
Mențiune – Dinu Andrei Daniel, 20 ani, municipiul Buzău, județul Buzău;
Premiul de popularitate – Bordianu Marilena, 20 de ani, municipiul Constanța, județul Constanța;
Premiul Fundației Culturale „Ion Dolănescu” – Negrilă Ioana, 16 ani, comuna Bezdead, județul Dâmbovița.
Evenimentul s-a încheiat cu recitaluri susținute de interpreți cunoscuți ai folclorului românesc.










