Au intrat în faza de recepție noile autogări din municipiul Târgoviște, în număr de trei, care au fost construite în același timp din fondurile europene atrase de administrația publică locală! Acestea se găsesc pe Calea Ialomiței, care este și cea mai mare, pe bulevardul Unirii și, respectiv pe Șoseaua Găesti.
,,După 1989, în Târgoviște, nu a fost construită nici măcar o singură autogară publică! Am bucuria de a preciza că a intrat în faza de recepție cea mai mare investiție din istoria municipiului Târgoviște prin care au fost construite simultan nu mai puțin de 3 autogări în orașul nostru! Astfel, prima dintre acestea, este situată pe Calea Ialomiței și este una dintre cele mai moderne din România.
Obiectivul presupune un depou pentru 40 de autobuze, sală de așteptare, info point, grupuri sanitare, inclusiv pentru persoane cu dizabilități, o cameră mama și copilul, sistem de ticketing, locuri de parcare, inclusiv pentru taxi si persoane cu dizabilități. Celelalte 2 autogări sunt situate pe bulevardul Unirii și, respectiv pe Șoseaua Găesti. Finanțarea accesată de către Primăria Târgoviște este asigurată din fonduri europene, iar autogările vor deveni operaționale luna viitoare!’’, a transmis primarul Târgoviștei, Daniel Cristian Stan.










