
Senatorul PSD Dâmbovița, Titus Corlățean, președintele Comisiei de politică externă din Senatul României a fost astăzi alături de reprezentanții unităților administrativ teritoriale Potlogi și Costești Vale! Prima localitate vizitată a fost comuna Potlogi, acolo unde Titus Corlățean a inspectat împreună cu edilul Viorel Drăghici, primarul ales al Comunei Potlogi, șantierele în lucru, dar și pe cele proaspăt finalizate din comună. Primarul comunei Potlogi, Viorel Drăghici își va începe mandatul de primar ales de marți, 29 octombrie 2024, când se constituie noul Consiliu local Potlogi și va depune jurământul de credință!


,,Școala gimnazială Românești/ Potlogi, în fază avansată a lucrărilor de modernizare și extindere, reprezintă o investiție de 12,5 milioane lei. 8 clase, 2 laboratoare, o sală de ceremonii etc pentru 870 de elevi (inclusiv cei de la grădinița alăturată). Școala va fi o bijuterie când va fi finalizată, înainte de sfârșitul anului, într-un sat, Românești, locuit preponderent de romi. Vor fi oferite condiții cu adevărat moderne pentru învățătură unui număr mare de copii, destui provenind din familii defavorizate. Tot în următoarele săptămâni va fi finalizată procedura de achiziție prin PNRR de mobilier nou pentru sălile de clasă. Așa că începutul anului viitor va însemna o școală nouă pentru copiii din comunitatea de romi de la Românești/ Potlogi.



Am văzut și locația unde de astăzi încep lucrările la extindere a rețelei de canalizare și apă. Oamenii au nevoie și doresc să se racordeze. E un proiect binevenit. În sfârșit, am trecut pe la amenajarea uneia dintre intersecțiile importante din zonă, proaspăt finalizată, unde sculptorul și arhitectul au ridicat un monument cu Vulturul Brâncovenesc. Nu întâmplător, pentru că la Potlogi veți regăsi Palatul lui Brâncoveanu, o bijuterie arhitectonică și un punct mare de atracție turistică.


Felicitări colegului primar social-democrat Viorel Drăghici și echipei sale de la primărie (unde a funcționat în ultimii ani că viceprimar cu atribuții de primar) pentru proiectele deosebite promovate, nu singur, ci cu sprijinul echipei PSD Dâmbovița, proces în care m-am implicat și eu, ca senator de Dâmbovița. Și succes în mandatul de primar, pe care îl va începe marțea viitoare, când se constituie noul Consiliu local Potlogi și va depune jurământul de credință!’’, a transmis senatorul Titus Corlățean.

Următoarea localitate vizitată astăzi de senatorul Titus Corlățean a fost comuna Costești Vale, unde primarul ales Valentin Dună a depus jurământul de credință. La acest eveniment important al comunității a fost prezent și secretarul de stat la Ministerul Transporturilor, Ionuț Săvoiu, candidat la Camera Deputaților.
,,Felicitări colegului social-democrat Valentin Dună, Primarul ales al Comunei Costești Vale din județul Dâmbovița, care astăzi a depus jurământul de credință și si-a început mandatul de primar! Este primul în cariera sa din administrație și politică și de aceea îi doresc în mod special succes! Domnul primar conduce o comunitate locală cu destule familii nevoiașe, așa că va avea nevoie de sprijin în promovarea proiectelor de dezvoltare a comunei.
Împreună cu colegul Ionuț Săvoiu, secretar de stat la Ministerul Transporturilor și candidat la poziția de deputat, l-am asigurat pe primar și pe consilierii locali că echipa PSD Dâmbovița, prin liderii săi de la Consiliul Județean și respectiv reprezentanții în Parlament va fi alături de ei și de comunitatea locală’’, a transmis senatorul Titus Corlățean.










