Deputatul PNL Dâmbovița, Aurelian Cotinescu are numai cuvinte de laudă la adresa Republicii Moldova care a spus un NU hotărât propagandei rusești și un DA ferm Europei, dar și valorilor democratice și viitorului alături de România și Uniunea Europeană. Moldovenii de peste Prut au dat o palmă usturătoare propagandei rusești și au demonstrat că sunt o forță atunci când sunt uniți și cred în democrație, în drumul European, pentru că integrarea lor în UE este doar o chestiune de timp.
,,Frații noștri de peste Prut au ales drumul european! Inimile noastre bat la unison. Votul de la Chișinău e un strigăt de speranță, demnitate și curaj. Republica Moldova a spus un NU hotărât propagandei rusești și un DA ferm Europei, valorilor democratice și viitorului alături de România și Uniunea Europeană. Alegerile din 28 septembrie marchează o înfrângere usturătoare pentru mașinăria de propagandă a Kremlinului și o victorie zdrobitoare a partidului pro-european Acțiune și Solidaritate (PAS), al doamnei președinte Maia Sandu, în alegerile parlamentare.
A fost o înfrângere categorică a extremismului, manipulării și fricii, și o victorie a celor care cred în libertate, în educație, în justiție și în dezvoltare. Suntem mână în mână, pe același drum. Drumul european. Drumul firesc. Drumul nostru comun. Vă mulțumim, frați moldoveni! Ați făcut istorie!’’, a transmis deputatul PNL Dâmbovița, Aurelian Cotinescu.








