duminică, iulie 5, 2026

Publicitate

A fost scos la licitație studiul de fezabilitate al ,,Domeniului Schiabil Cocora’’

Must read

Veste bună pentru iubitorii sporturilor de iarnă din județ! Președintele CJD, Corneliu Ștefan a anunțat astăzi că a fost scos la licitație studiul de fezabilitate al ,,Domeniului Schiabil Cocora’’! Pentru că zona dâmbovițeană a Munților Bucegi are un potențial imens, care trebuie pus în valoare, Corneliu Ștefan  susține că  județul Dâmbovița are șansa ca, prin ,,Stațiunea turistică montană Padina –Peștera’’, să devină unul dintre principalele puncte de atracție pentru iubitorii de schi din România și nu numai, dar, în același timp, să fie un loc unde pot fi petrecute vacanțele și în celelalte anotimpuri.

,,Prin acest studiu de fezabilitate, vom găsi cea mai bună variantă de amenajare a ,,Pârtiei ,,Cocora’’, dar și a celorlalte facilități necesare unui turism durabil și atractiv, în care se vor regăsi și vor fi prevăzute:

-Instalațiile de transport telescaun-telegondolă și teleschi;

Instalație de înzăpezit;

-Restaurant „Belvedere Cocora”. Acesta va primi minimum 150 de persoane și se va amplasa astfel încât să permită accesul facil din zona pârtiei și dinspre stația instalației de transport;

-Apres-schi-ul va fi o construcție individuală care va adăposti 400 de persoane. În această zonă, va fi posibilă montarea unei scene pentru organizarea de concerte în aer liber;

-Centru de închiriat echipament sportiv (echipament de schi, biciclete, sănii);

-Școală de schi;

-Restaurante, cafenele, ceainării, obiecte de suvenir, punct de informare turistică;

-Parcare auto structurată pe 3 zone pentru 565 de autoturisme și 20 de autocare;

-Bandă transportoare cu lungime de cca 320 m, dedicată în special utilizării de către schiorii echipați;

-Pistă de biciclete;

-Modernizarea drumului auto spre zonă.

Impactul economic al ,,Domeniului Schiabil Cocora’’ va fi unul semnificativ! Vor fi investiții conexe, se vor crea locuri de muncă, iar județul Dâmbovița va deveni una dintre atracțiile turistice ale României’’, a transmis președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Publicitate -spot_img

Latest article