
La invitația senatorului PSD Dâmbovița, Titus Corlățean, președintele Comisiei de politică externă din Senatul României, Comisia de politică externă, securitate și apărare a Senatului din Republica Cehă a efectuat recent o vizită oficială în România. Delegația a fost condusă de Președintele Comisiei de politică externă de la Praga, Pavel Fischer. Despre acesta, senatorul Titus Corlățean a afirmat că este un om politic de excepție, cu mare experiență în politica externă, fost director politic al Președintelui Václav Havel, o personalitate care poate fi inclusă în elita politică europeană.


,,Primul punct al vizitei pe care l-am propus: depunerea de coroane de flori la Monumentul de la Cimitirul din Medgidia (locul nașterii mele) soldaților eroi ceho-slovaci, căzuți în Dobrogea în Primul Război Mondial, în luptele împotriva trupelor Imperiului Austro-Ungar. O datorie morală atât pentru colegii de la Praga, cât și pentru noi, românii, de a onora memoria soldaților cehi căzuți în război pe teritoriul României. Așa cum și unii și alții onorăm memoria soldaților români care au căzut pentru eliberarea Cehoslovaciei de sub armata nazistă în al Doilea Război Mondial.
P.S. Mulțumesc Prefectului județului Constanța, Adrian Teodor Picoiu și comandantului dispozitivului militar de gardă, colonelului Călin, pentru organizarea impecabilă a ceremonialului militar, precum și preotului militar, Părintele locotenent colonel Dan Pleșa, pentru serviciul religios care a precedat depunerea de coroane. Colegii senatori cehi mi-au mărturisit că au fost profund atinși de modul deosebit în care autoritățile române au organizat ceremonia de onorare a memoriei conaționalilor lor, căzuți la datorie departe de țară…’’, a transmis senatorul Titus Corlățean, președintele Comisiei de politică externă din Senatul României.










