Mii de oameni au invadat în Joia Mare zona centrală a Târgoviștei pentru a participa la Calea Luminii, evenimentul de suflet al orașului și totodată unic în România care are loc cu sfințenie de 26 de ani în fosta Cetate de Scaun a Țării Românești! Și în acest an, după slujba Deniei celor 12 Evanghelii, participanții au asistat la spectacolul luminii oferit de miile de candele aprinse pe platoul din fața Mitropoliei, în Piața „Mihai Viteazul”, dar și pe Bulevardul Carol I, până la Gara Târgoviște. Cu mic cu mare, târgoviștenii, dar și numeroși dâmbovițeni veniți din alte localități ale județului au mers în liniște, cu bucurie și smerenie… pe Calea Luminii.




Atmosfera frumoasă din Joia Mare de la Târgoviște creată de Calea Luminii a avut și în acest an același fundal muzical inconfundabil, respectiv melodia ,,Doina’’ interpretată de regretatul Lorin Stănescu.


Alături de târgovișteni și dâmbovițeni s-au aflat președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, primarul municipiului Târgoviște, Cristian Stan, prefectul județului, Marian Tănase, prof. Mihai Șerbănescu, inițiatorul evenimentului, reprezentanți ai administrației locale și județene, parlamentari, politicieni, preoți.






































