Președintele României, Klaus Iohannis și-a anunțat astăzi demisia din funcție, demisie care i-a fost cerută de ceva timp de reprezentanții partidelor politice, în mod special de cei de la USR! Președintele și-a motivat gestul spunând că a vrut să evite în acest fel criza care ar putea fi generată de suspendarea sa în Parlamentul României. Președintele USR Dâmbovița, deputatul Daniel Blaga a reacționat imediat reproșându-i lui Klaus Iohannis că lasă în urmă ,,un eșec al educației, o Românie divizată și multă ură față de clasa politică’’.
,,10 ani de tăcere și dispreț față de români se încheie astăzi cu o demisie, nici măcar una de onoare! O demisie pentru care noi, cei de la USR, alături de societatea civilă, am luptat din toate puterile noastre în ultimele două luni. Ce lasă Iohannis în urmă? Un eșec al educației, o Românie divizată și multă ură față de clasa politică. Cum vor repara asta? Nu știu, dar știu că va trebui să facem în continuare sacrificii, să apărăm statul de drept, să apărăm democrația, să apărăm valorile europene, mai ales acum când pericolul dinspre est este atât de real’’, a transmis deputatul și președintele USR Dâmbovița, Daniel Blaga.








