Prin măsurile fiscale aberante și haotice pe care le iau în goana de a aduce cât mai mulți bani la bugetul statului, guvernanții au reușit să-i scoată în stradă și pe contabili! Aceștia au protestat astăzi în Piața Victoriei, dar și în alte orașe din țară, alături de antreprenori, de experții contabili și de toți profesioniștii din domeniu împotriva măsurilor fiscale adoptate de guvern fără consultare publică, măsuri care au impact asupra întregii societăți, punând în pericol economia țării. Manifestarea intitulată ,,Fără haos în legislația fiscală’’ a avut loc în Piața Victoriei, după care protestatarii au plecat în marș pe Calea Victoriei, spre ANAF și Ministerul Finanțelor. Protestatarii cer factorilor decidenți eliminarea E-TVA și oprirea dictaturii fiscale exercitate prin ordonanțe de urgență emise noaptea și aplicate ziua.
În acest sens, Marijana Buta, vicepreședinta CECCAR Dâmbovița ne-a declarat că profesioniștii din județ sunt alături de colegii de la nivel național . ,,Sunt prea dese aceste măsuri. Nu ar fi nicio problemă dacă este spre binele lucrurilor dar acum ne-au transformat în jandarmi ai fiscului. Pe lângă faptul că suntem jandarmi ai fiscului sunt măsuri neconstituționale. Dacă furnizorul meu nu-și îndeplinește obligațiile și eu client mi le îndeplinesc sunt și eu amendat, ceea ce nu este normal. Nu este posibil să-l persecuți și să-l pedepsești pe cel care și-a făcut treaba pentru că un partener nu și-a făcut treaba. Trebuie să plătească întotdeauna cel care greșește, nu celălalt. E vorba de e- factura. Legislația spune că de la momentul emiterii facturii există 5 zile calendaristice până când cel care emite factura are dreptul, posibilitatea și obligația să o urce în programul e – factura.
De exemplu, dacă eu mă duc la Arad și cumpăr un bun sau un serviciu și plătesc, eu fiind din Dâmbovița, eu nu pot să stau 5 zile acolo să văd dacă acela o pune în e – factura. Eu plec pentru că treaba mea este să mă duc mai departe. Dacă furnizorul căruia eu i-am plătit factura, pentru că el mi-a dat-o mie clasic, mi-a spus că datorez pe ea 1500 de lei. Eu am plătit-o, o am în format fizic. Dar dacă el nu și-o urcă în e-factura eu îmi pierd dreptul de deducere a TVA-ului și nu am drept de deducere a cheltuielii. În plus, dacă mi-o înregistrez în contabilitate, cu toate că eu o am fizic în formatul acela, eu sunt amendată cu 15% din valoarea facturii respective pentru că furnizorul nu și-a îndeplinit obligația. Înțelegeți? Nu este corect. Când am citit proiectul m-am gândit că a fost scrisă de oameni neprofesioniști și că sigur nu este posibil ca cineva, un profesionist să nu le atragă atenția să corecteze. Le-au atras atenția profesioniști din toată țara dar nu au ținut cont de lucrul acesta. Deci este amendat el cu 15% și eu cu 15%. De ce să fiu eu amendată? De ce, dacă eu mi-am îndeplinit obligația de comerciant de bună credință?
Despre ultima măsură E-TVA…Din start v-am spus că nu am drept de deducere asupra lui dacă partenerul meu nu și-a îndeplinit obligațiile. Deci mai pierd pe lângă 15% amenda și TVA-ul de 19%. Sunt niște lucruri absolut incorecte. Niciodată nu ne-au consultat înainte de a introduce aceste măsuri. Nu neapărat trebuie să ne consulte pe noi, trebuie să-și angajeze oameni de specialitate. Sunt disperați să facă rost de bani și atunci amendează fără discernământ pe toată lumea. De fapt și de drept în loc să facă măsuri fiscale de impulsionare a activității economice, vedeți că toate măsurile acestea, chiar dacă aparent aduc, prin amenzi, venituri la buget, vor distruge economia. Este trist! Nu se poate ca niște guvernanți să nu judece spre binele economic. O perioadă de criză nu poate fi depășită decât printr-o perioadă de consum mărit. Nu poți să mărești consumul distrugându-i pe toți, ci dându-le voie să trăiască’’, ne- a declarat Marijana Buta, vicepreședinte CECCAR Dâmbovița.

Document de poziție: RO e-TVA, RO e-Factura: Propuneri cu aplicare imediată pentru ameliorarea utilității celor două „e-uri” fiscale
Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), singura autoritate competentă care organizează și monitorizează activitatea experților contabili și contabililor autorizați, precum și a societăților de contabilitate și expertiză contabilă (Ordonanța nr. 65/1994), vocea experților contabili și a contabililor autorizați – consilierii de încredere ai antreprenorilor –, continuă să-și exprime profunda preocupare față de recentele modificări aduse legislației fiscale care vizează e-TVA și extinderea obligativității utilizării e-facturării și a raportării e-facturilor în scop fiscal pentru TVA.
În urma consultării membrilor din întreaga țară, în perioada 3-5 iulie a.c., CECCAR solicită autorităților fiscale să adopte urgent un plan de acțiune care să vizeze două direcții:
- modificarea de urgență a actelor normative în vigoare, pe baza propunerilor profesiei contabile transmise prin organismul profesional, propuneri care elimină și/sau prorogă impunerea unor obligații pe care le considerăm inutile și inoportune, în scopul de a relaxa presiunea fiscal-birocratică din prezent care asfixiază antreprenorii, profesioniștii contabili și inovația;
- implementarea unei strategii de resetare a modului în care „e-urile” fiscale sunt implementate în prezent, astfel încât transformarea digitală să se transpună în simplificare pentru firme și combaterea mai eficientă a evaziunii fiscale de către stat.
Considerăm că astfel se evită situația ca o inițiativă europeană de modernizare și adaptare la era digitală a sistemului de taxă pe valoarea adăugată (TVA), care este în primul rând despre sprijinirea antreprenorilor și care promite să sporească eficiența, să reducă birocrația și să combată evaziunea fiscală, să fie transformată într-un coșmar pentru economia României.










