vineri, iunie 26, 2026

Publicitate

Dâmbovița: 29 aprilie – Ziua veteranilor de război! Mesajele autorităților!

Must read

Ziua veteranilor de război este marcată anual, la 29 aprilie, în semn de recunoaștere a meritelor acestora pentru apărarea independenței, suveranității, integrității teritoriale și a intereselor României. Această zi importantă pentru poporul român a fost cinstită așa cum se cuvine de Garnizoana Târgoviște, conducerea Consiliului Județean Dâmbovița, Prefectura Dâmbovița, conducerea Primăriei Târgoviște, Arhiepiscopia Târgoviște, Asociația Veteranilor de Război, Asociația Cultul Eroilor, Asociația Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere și Asociația Ofițerilor în Rezervă din România.

,,Veteranii de război au trăit evenimente pe care noi doar ni le putem imagina.

Pentru ei, nu a fost doar un capitol dintr-un manual de istorie. A fost o realitate crudă și dureroasă!

Acești eroi au pus însă România mai presus de propria viață, iar numele lor sunt gravate în inima poporului nostru și în memoria națiunii noastre.

Le mulțumim și le prețuim memoria tuturor!

Veți fi mereu eroii națiunii noastre!

La Mulți Ani, dragi veterani dâmbovițeni!’’, a transmis președintele CJD, Corneliu Ștefan

 

,,Mă gândesc dacă există modele de viață mai relevante pentru o societate decât veteranii patriei. Nu doar prin prisma a ceea ce au făcut și au trăit, ci prin puterea pe care o pot oferi generațiilor. Prin influența pozitivă pe care o pot avea asupra noastră. Prin faptul că ei știu ce înseamnă cuvintele „curaj” și „sacrificiu” mai mult decât din dicționar. Că le-au trăit, că le-au simțit, că și-au pus trupul și sufletul graniță pentru apărarea libertății, suveranității și integrității teritoriale a țării, lucruri care ni se par, astăzi, cumva firești. Și gratuite.

Ei bine, nu sunt. Au fost plătite cu sânge, cu eroismul unor semeni plecați de acasă pentru ca acest pământ să ne rămână nouă „acasă”. Ei sunt oglinda cea mai curată a unui popor, pentru că în ea se reflectă tot ceea ce ne-am dori să vedem în noi înșine.

Prețuirea pe care le-o arătăm, dincolo de vorbe, e filtrul nostru social. Căci modelele de viață nu se găsesc pe internet, nu se pot cumpăra, nu se fabrică la comandă. Veteranii sunt cei ce sunt și ține de noi să-i onorăm ireproșabil.

Vă mulțumesc și vă prețuiesc!’’, a transmis primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.

 

,,Mă gândesc dacă există modele de viață mai relevante pentru o societate decât veteranii patriei. Nu doar prin prisma a ceea ce au făcut și au trăit, ci prin puterea pe care o pot oferi generațiilor. Prin influența pozitivă pe care o pot avea asupra noastră. Prin faptul că ei știu ce înseamnă cuvintele „curaj” și „sacrificiu” mai mult decât din dicționar. Că le-au trăit, că le-au simțit, că și-au pus trupul și sufletul graniță pentru apărarea libertății, suveranității și integrității teritoriale a țării, lucruri care ni se par, astăzi, cumva firești. Și gratuite.

Ei bine, nu sunt. Au fost plătite cu sânge, cu eroismul unor semeni plecați de acasă pentru ca acest pământ să ne rămână nouă „acasă”. Ei sunt oglinda cea mai curată a unui popor, pentru că în ea se reflectă tot ceea ce ne-am dori să vedem în noi înșine.

Prețuirea pe care le-o arătăm, dincolo de vorbe, e filtrul nostru social. Căci modelele de viață nu se găsesc pe internet, nu se pot cumpăra, nu se fabrică la comandă. Veteranii sunt cei ce sunt și ține de noi să-i onorăm ireproșabil.

Vă mulțumesc și vă prețuiesc!’’, a transmis prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia.

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article