sâmbătă, octombrie 25, 2025

ITM Dâmbovița: Neconformități constatate în domeniul jocurilor de noroc și al pariurilor!

Must read

Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița a desfășurat, în perioada 13–17 octombrie 2025, Campania Națională pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate și pentru verificarea modului în care sunt respectate prevederile legale privind securitatea și sănătatea în muncă de către angajatorii care desfășoară activități în domeniul jocurilor de noroc și pariurilor (cod CAEN 9200).

Acțiunea a avut ca scop principal reducerea cazurilor de muncă nedeclarată, dar și verificarea modului în care sunt asigurate condițiile de securitate și sănătate la locul de muncă, având în vedere particularitățile specifice acestui sector, programul prelungit, activitatea în spații închise, desfășurarea muncii în ture de noapte și nivelul ridicat de stres la care pot fi expuși angajații.

,,În cadrul campaniei, inspectorii de muncă dâmbovițeni au urmărit respectarea obligațiilor legale privind încheierea și evidența contractelor individuale de muncă, transmiterea acestora în Registrul General de Evidență a Salariaților, precum și întocmirea corectă a pontajelor zilnice. În același timp, s-a verificat dacă angajatorii aplică în mod corespunzător măsurile de protecție a lucrătorilor, de la evaluarea riscurilor profesionale și instruirea periodică, până la monitorizarea stării de sănătate a personalului.

La nivelul județului Dâmbovița au fost efectuate 13 controale, în urma cărora s-au constatat mai multe neconformități atât în domeniul relațiilor de muncă, cât și în cel al securității și sănătății în muncă, însă nu au fost depistate cazuri de muncă la negru. Valoarea totală a sancțiunilor aplicate este de 27 mii lei.

În domeniul relațiilor de muncă, inspectorii au aplicat 5 amenzi, principala abatere depistată fiind lipsa evidenței timpului de lucru, o problemă des întâlnită în acest sector.

În ceea ce privește securitatea și sănătatea în muncă, au fost constatate 9 deficiențe și aplicate 8 sancțiuni contravenționale, dintre care 4 avertismente și 4 amenzi. Cele mai frecvente nereguli au fost legate de efectuarea instruirii periodice în afara programului de lucru, lipsa unei evaluări de risc adaptate activităților specifice și neincluderea în planurile de prevenire și protecție a tuturor măsurilor tehnice necesare pentru reducerea riscurilor.

Prin această acțiune, ITM Dâmbovița și-a propus să atragă atenția asupra necesității unei gestionări riguroase a relațiilor de muncă și a respectării normelor de protecție a lucrătorilor într-un domeniu considerat sensibil’’, a transmis Lixandru Marius, inspector șef ITM Dâmbovița.

Publicitate

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

- Publicitate -spot_img

Latest article