Cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, autoritățile locale pregătesc pentru cei mici o zi de neuitat. Luni, 1 iunie 2026, Primăria Municipiului Târgoviște și Teatrul Tony Bulandra îi invită pe copii, dar și pe părinți și bunici, să ia parte la o serie de spectacole și activități dedicate acestei sărbători speciale. Evenimentul promite să transforme orașul într-un adevărat tărâm al copilăriei, plin de culoare, voie bună, muzică, sport, surprize și momente artistice. Programul pregătit pentru 1 iunie a fost prezentat astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, de către primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, alături de viceprimarii Cătălin Rădulescu și Constantin Cozma.
Edilul municipiului a subliniat faptul că administrația locală își dorește ca fiecare copil să se bucure de o zi specială, în care jocul, teatrul, muzica și distracția să fie în prim-plan. De asemenea, reprezentanții administrației au transmis că au fost pregătite numeroase surprize și momente artistice menite să aducă zâmbete pe chipurile celor prezenți. Atmosfera de sărbătoare va fi completată de spectacole oferite de artiștii Teatrul Tony Bulandra, activități recreative și momente interactive dedicate copiilor de toate vârstele. Ziua de 1 iunie se anunță astfel una spectaculoasă pentru comunitatea târgovișteană, o zi în care copilăria va fi celebrată prin veselie, energie și multe momente memorabile.
Parcul Mitropoliei, Parcul Chindia și zona Ruine, Cinematograful Independența, Complexul Turistic de Natație și Stadionul Eugen Popescu sunt locațiile unde vor avea loc spectacole, proiecție de filme pentru copii, concursuri sportive, iar totul va culmina cu Parada Copiilor de la ora 18.00, care va fi urmată de spectacole realizate de copii pentru copii… și focuri de artificii.

„Luni este 1 iunie, iar la Târgoviște vom avea spectacole pentru copii realizate de copii în principal. La ora 9 avem cupa 1 iunie la înot la Complexul Turistic de Natație, începând cu ora 9.30. Vă așteptăm în această locație la spectacole de teatru, dans, muzică, repet, toate acestea realizate de copii. La ora 11 avem film gratuit pentru copii la Cinematograful Independența, iar la ora 18.00 vă așteptăm în fața Primăriei pentru Parada de 1 iunie. Vom merge până la Stadion Eugen Popescu, acolo vom avea artificii, vom avea de asemenea spectacole. Deci un program foarte, foarte variat și foarte dens, care începe la ora 9 dimineața și până seara vom avea activități pregătite pentru copii. Așa că Primăria Municipiului Târgoviște și Teatrul Municipal vă invită la o zi de spectacole pentru copii în Târgoviște’’, a declarat primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.

Program complet pentru 1 Iunie – „Animație, Festivalul Copiilor”
Iată principalele puncte de atracție ale zilei:
📍 Parcul Mitropoliei (09:30 – 17:30)
Va fi epicentrul spectacolelor! Pe parcursul întregii zile, scena va găzdui demonstrații de gimnastică (AS Ritmyc Gym, Valahia Gym), momente muzicale și coregrafice oferite de școli de dans locale, comunitățile bulgară și elenă, dar și piese de teatru. Printre ele se numără spectacolul „Amintiri din copilărie” al Teatrului Municipal Tony Bulandra (10:45) și un moment artistic special susținut de Centrul de zi pentru copii cu autism și sindrom Down (17:15).
📍 Parc și zona ruine (09:30 – 17:00) – Ateliere și concursuri
Cei mici își pot pune creativitatea la încercare în cadrul atelierelor de pictură, confecționare și mânuire de păpuși din linguri de lemn. Nu vor lipsi ghicitorile, poezia, un concurs de șah, desene pe asfalt cu cretă colorată și o captivantă vânătoare de comori.
📍 Marea Paradă a Copiilor (18:00 – 19:00)
Unul dintre cele mai așteptate momente! Parada se va desfășura pe traseul: Primărie – Scuar Primărie – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Stadionul Eugen Popescu.
📍 Stadionul „Eugen Popescu”
10:00: „Ziua campionilor”, activitate sportivă organizată de Asociația Județeană de Fotbal.
19:00: Spectacol tematic de dans oferit de echipa de majorete, urmat de un nou show de gimnastică Ritmyc Gym.
📍 Alte evenimente importante:
Cinema Independența (11:00): Proiecția filmului „Prințesa și broscoiul”, dedicată exclusiv copiilor.
Complexul Turistic de Natație (09:00): Competiția de înot „Cupa 1 Iunie”, desfășurată în bazinul olimpic.








