Încă 5 zile pline de Festival BABEL!

0
139

Tema din acest an este Limbaj.

Teatrul Tony Bulandra propune ca această ediție, care stă sub semnul unei cifre rotunde, să fie aniversară în primul rând prin faptul că reprezintă un nou început. Spectacolele și evenimentele artistice vor pune în lumină LIMBAJUL ca element vital al vieții umane.

 

MIERCURI, 15 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

17:00 Sala Studio a TTBFall again, fly better, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h

18:00 Sala Mare a TTBDon Juan, regia: Mc Ranin, Teatrul de Vest Reșița, România; 1h 40 min. (fără pauză)

20:30 Curtea DomneascăT&S Duel, regia: Sadouki Abdessamed, Knight of Stage Association, Adrar Algeria;

21:30 Piața Mihai ViteazulCharcoal Burners, Scena Kalejdoskop, Polonia; 45 min.

 

JOI, 16 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

18:00 Sala Mare a TTBDarwin, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h 15 min.

19:00 Piața Mihai ViteazulGlossolalia, regia colectivă studenți și profesorii Ashling Findlay-Carroll și Scott Johnston, Performing Arts Studio Scotland (PASS) at Edinburgh College, Scoția; 45 min.

20:00 Casa SindicatelorMoartea lui Ipu, Teatrul Dramatic „I.D. Sîrbu” Petroșani, România; 2h 20 min. (fără pauză)

 

VINERI, 17 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

17:00 Sala Studio a TTBIs God a Taoist?, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 45 min.

18:00 Sala Mare a TTB, HeimatLostregia: Serkan Salihoğlu, Çaglar Yiğitoğulları ProjectGermania, Turcia; 55 min.

19:30 Casa Sindicatelor, The Lament of the Queen, regia: Kuandyk Kasymov, Raimbek Seitmetov Turkestan Music and Drama Theater, Kazahstan, 1h 15 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulEurydice, regia: Paweł Szkotak, Biuro Podróży, Polonia; 1h

 

SÂMBĂTĂ, 18 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

18:00 Sala Mare a TTBAntigone, regia: Okbaoui Cheikh, Knight of Stage Association, Adrar Algeria;

20:30 Sala Studio a TTBStarting Points – Adventures in Devising Theatre, Scott Johnston

21:00 Casa SindicatelorRomeo și Julieta, regia: Hugo Wolff, Compania de Teatru Dans Microbis, Sibiu; 1h

 

DUMINICĂ, 19 iunie

11:00 Foaier TTBÎntâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 Sala Studio a TTB, Doamna Escobar, un spectacol de și cu Ana Maria Carablais, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h

18:30 Casa SindicatelorRichard III, regia: Emmanuel Ray, Théâtre en Pièces, Chartres, Franța; 1h 40 min.

20:30 Cinematograf  IndependențaManifest FILM, regia: Cornel Mihalache; 50 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulKaspar, regia: Paweł Szkotak, Biuro Podróży, Polonia; 50 min.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here