Festivalul BABEL revine la Târgoviște, în perioada 10-19 iunie! Programul complet al festivalului artelor spectacolului.

0
194

Mâine se dă startul Festivalului BABEL! După o pauză de doi ani, impusă de pandemia COVID -19, Târgoviște redevine capitala teatrului. Timp de 10 zile, spectacolele de teatru coboară în stradă, printre târgovișteni care au prins deja gustul acestui festival  devenit o tradiție… De asemenea,  artiștii sosiți din toată lumea la Târgoviște își vor susține reprezentațiile în mai multe locații din municipiul Târgoviște, însă cartierul general al Festivalului Babel rămâne, ca de fiecare dată, Teatrul Tony Bulandra.  În perioada 10-19 iunie a.c., pe scena teatrului Tony Bulandra, dar și pe străzile municipiului, 19 trupe venite din toate colțurile lumii vor anima atmosfera orașului și îi vor ține în priză pe târgovișteni, dar și pe cei aflați în trecere.

Tema din acest an este Limbaj.

Teatrul Tony Bulandra propune ca această ediție, care stă sub semnul unei cifre rotunde, să fie aniversară în primul rând prin faptul că reprezintă un nou început. Spectacolele și evenimentele artistice vor pune în lumină LIMBAJUL ca element vital al vieții umane.

Anul acesta, au acceptat provocarea de a participa la Babel teatre și companii teatrale din Belgia, Germania, Franța, Italia, Scoția, Polonia, Republica Moldova, Algeria, Grecia, Turcia, Kazahstan, India și Coreea de Sud.

 

BABEL FAST 2022 – Program evenimente

VINERI, 10 iunie

17:00 Cinematograf  IndependențaThe Third Reich, regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

18:00 Cinematograf  Independența, Deschiderea oficială a Babel X

19:30 Cinematograf  IndependențaThe Third Reich, regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

21:00 Curtea DomneascăOoups!, mișcarea scenică: Jordi L. Vidal, Jordi L. Vidal Company, Belgia; 55 min.

22:00 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony BulandraParada Babel1h

SÂMBĂTĂ, 11 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Studio a TTBWorkshop de body percussion & beat-boxingJordi L. Vidal Company, Belgia; 3h

17:00 și 19:30 Cinematograf  IndependențaThe Third Reich, regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

18:00 Foaier TTB, Vernisaj al Salonului de Artă Babel cu artist plastic – pictor Carmen Olteanu și artist plastic – maestru sticlar Ion Tămâian

19:00 Sala Mare a TTBEvita – Tango, un spectacol de Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 2h (fără pauză)

20:30 Cinematograf  IndependențaTheatron (un documentar despre Romeo Castellucci), regia: Giulio Boato; 55 min.

22:00 Piața Mihai ViteazulBarbarossa Samba Group, România; 45 min.

DUMINICĂ, 12 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00 Foaier TTB, Florica Ichim și istoria unui proiect cultural unic – revista Teatrul azi, comemorare și lansare de carte susținute de Ioana Anghel și Irina Zlotea

18:00 Sala Studio a TTB, Beckett, Facultatea de Teatru și Film, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca;

19:00 Cinematograf  Independența, Lumea e bine făcută – Partea a 2-a Europa, regia: Tudor Chirilă, film documentar de lung-metraj;

20:00 Sala Mare a TTB, San Chak: Life and Love story of Sin Chae HO, regia: Sunduck Han, Professional Theatre Company „Sae Buyk”, Coreea de Sud; 1h 30 min.

20:00 Curtea DomneascăOoups!, mișcarea scenică: Jordi L. Vidal, Jordi L. Vidal Company, Belgia; 55 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulIncomica, Eccentrici Dadarò, Italia; 50 min.

LUNI, 13 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00 Foaier TTBPost-pandemic theatre, prelegere susținută de JeungWoo Son, profesor la Universitatea Kyonggi din Seul, Președinte al Korean Theatre Association, Coreea de Sud; 1h 30min.

18:00 Sala Studio a TTBKASSANDRA, regia: Despoina Sarafeidou, Evangelia Andritsanou, 1+1=1 Theatre Company, Grecia; 1h

19:30 Sala Mare a TTB, Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h 45 min.

MARȚI, 14 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

18:00 Sala Studio a TTB, #nuEu, regia: Casandra Topologeanu, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h

19:30 Piața Mihai Viteazul, Made of stone, Scena Kalejdoskop, Polonia; 45 min.

20:30 Sala Mare a TTBCasa, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Național Satiricus, Chișinău, Republica Moldova; 2h (fără pauză)

 

MIERCURI, 15 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

17:00 Sala Studio a TTBFall again, fly better, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h

18:00 Sala Mare a TTBDon Juan, regia: Mc Ranin, Teatrul de Vest Reșița, România; 1h 40 min. (fără pauză)

20:30 Curtea DomneascăT&S Duel, regia: Sadouki Abdessamed, Knight of Stage Association, Adrar Algeria;

21:30 Piața Mihai ViteazulCharcoal Burners, Scena Kalejdoskop, Polonia; 45 min.

JOI, 16 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

18:00 Sala Mare a TTBDarwin, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h 15 min.

19:00 Piața Mihai ViteazulGlossolalia, regia colectivă studenți și profesorii Ashling Findlay-Carroll și Scott Johnston, Performing Arts Studio Scotland (PASS) at Edinburgh College, Scoția; 45 min.

20:00 Casa SindicatelorMoartea lui Ipu, Teatrul Dramatic „I.D. Sîrbu” Petroșani, România; 2h 20 min. (fără pauză)

VINERI, 17 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

17:00 Sala Studio a TTBIs God a Taoist?, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 45 min.

18:00 Sala Mare a TTB, HeimatLostregia: Serkan Salihoğlu, Çaglar Yiğitoğulları ProjectGermania, Turcia; 55 min.

19:30 Casa Sindicatelor, The Lament of the Queen, regia: Kuandyk Kasymov, Raimbek Seitmetov Turkestan Music and Drama Theater, Kazahstan, 1h 15 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulEurydice, regia: Paweł Szkotak, Biuro Podróży, Polonia; 1h

SÂMBĂTĂ, 18 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

18:00 Sala Mare a TTBAntigone, regia: Okbaoui Cheikh, Knight of Stage Association, Adrar Algeria;

20:30 Sala Studio a TTBStarting Points – Adventures in Devising Theatre, Scott Johnston

21:00 Casa SindicatelorRomeo și Julieta, regia: Hugo Wolff, Compania de Teatru Dans Microbis, Sibiu; 1h

DUMINICĂ, 19 iunie

11:00 Foaier TTBÎntâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 Sala Studio a TTB, Doamna Escobar, un spectacol de și cu Ana Maria Carablais, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h

18:30 Casa SindicatelorRichard III, regia: Emmanuel Ray, Théâtre en Pièces, Chartres, Franța; 1h 40 min.

20:30 Cinematograf  IndependențaManifest FILM, regia: Cornel Mihalache; 50 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulKaspar, regia: Paweł Szkotak, Biuro Podróży, Polonia; 50 min.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here